Acanthurus Lineatus

Acanthurus Lineatus sa hodí pre viac-druhové veľké akvária.Zaujímavá je tiež výrazne vykrojenou chvostovou plutvou v tvare polmesiaca.

Obj. čislo:
f019

Podobný tovar

  • Labroides Dimidiatus

    Labroides Dimidiatus má na útesoch nezastupiteľnú úlohu.Jedná sa asi o najznámejšie čistiace ryby, ktoré si zriaďujú čistiace stanice po celej indopacifickej oblasti.

Acanthurus Lineatus

Acanthurus Lineatus Čeľaď: Acanthuridae (Bodlokovití) Anglicky: Lined surgeonfish Biotop: útesové more. Pôvod: Slané vody tropického pásma: Tichý oceán - Malajzia - Veľký bariérový útes, Indický oceán. Lokalizácia: Celá nádrž Dĺžka života: Až 5 rokov. Dop.počet rýb: Chovať v rámci svojho druhu možno len samostatne (v naozaj veľkých akváriách možno s niekoľkými samicami, vytvára si hárem). Min.vel.n.: 600 litrov. Kŕmenie: Prevažne bylinožravec. Živí sa riasami a dospelý jedinec spoľahlivo vyčistí celú nádrž. Okrem rias je treba ho kŕmiť planktónom, Nauplie Arthémie soľnej, rybím mäsom. Existuje aj špeciálne umelé krmivo pre morské ryby. Ak nie je v akváriu dostatok rias, je nutné ho denne prikrmovať zelenú potravou (šalát, špenát, brokolica ...). Nedostatok kvalitnej potravy má väčšinou za následok ochorenie tejto rybky. Pohlavie: Ťažko rozlíšiteľné. Charakteristické sú farebné vodorovné pruhy. Pruhy sa tiahnu vodorovne po stranách tela. Vyskytujú sa individuálne zmeny v kresbe, obzvlášť v blízkosti chvostovej plutvy, kde môžu byť aj zvislé pruhy. Pruhy sú modré a žlté, oddelené čiernymi linkami. Nepokrývajú celé telo. Spodná časť tela je sfarbená modro až fialkovej farby. Zaujímavá je tiež výrazne vykrojená chvostová plutva v tvare polmesiaca. Odchov: V bežných akváriách sa odchov nedarí. Znášanlivosť: neznášanlivá k vlastnému druhu. Hodí sa pre viacdruhové veľké akvária. Chovať v rámci svojho druhu možno len samostatne. Problém môže nastať pri pridávaní nových rybiek z rovnakej čeľade do nádrže. Občas býva k novým rybám agresívna. Je to jeden z najagresívnejších bodlokou. Charakteristika: Vzhľadom k veľkosti ryby je nutné ho prikrmovať zeleným krmivom. Pozor na jedovaté tŕne, môže nimi spôsobiť veľmi bolestivé zranenie (je to jeden z najagresívnejších bodlokou). V akváriách dorastá do 30 cm. Je potrebné zabezpečiť čistú vodu a kvalitnú filtráciu (stály prúd vody v akváriu) a dostatok potrebnej potravy. Je to ryba vytrvalá. Je potrebné ju vypustiť do dobre zabehnutého akvária, bez škodlivých látok, inak spravidla hynie. Pozor na prípravky s obsahom medi, vrátane liekov. Potrebuje viac miesta pre plávanie, preto sa hodí skôr do väčších akvárií. Bodlok vie rýchlo meniť intenzitu svojho zafarbenie podľa momentálneho stresu a nálady. Zdravý bodlok je neustále čulý, vytrvalo pláva a hľadá potravu. Ako úkryt mu slúži jaskyna z kameňov. Jasné sfarbenie ukazuje na dobrý zdravotný stav. V prírode obýva plytčiny do hĺbky 15 m.

Naposledy ste si prehliadali