Zebrasoma Scopas

Zebrasoma Scopas sa živí riasami a dospelý jedinec spoľahlivo vyčistí celú nádrž. Zuby v malej tlame používa k okusovaniu rias a pojedaniu planktónu.

Dostupnosť:
Na objednávku
Obj. čislo:
f008

Zebrasoma Scopas

Zebrasoma Scopas Čeľaď: Acanthuridae (Bodlokovití) Latinská synonymá: Acanthurus scopas Anglicky: Blue-lined táng Biotop: útesové more. Pôvod: Slané vody tropického pásma: Tichý oceán - Malajzia - Veľký bariérový útes, Indický oceán. Lokalizácia: Celá nádrž Dĺžka života: Až 5 rokov. Dop.počet rýb: Chovať v rámci svojho druhu možno len samostatne. Min.vel.n.: 400 litrov. Kŕmenie: Prevažne bylinožravec. Živí sa riasami a dospelý jedinec spoľahlivo vyčistí celú nádrž. Okrem rias je treba ho kŕmiť planktónom, Nauplie Arthémií soľnej, rybím mäsom. Existujú aj špeciálne umelé krmivo pre morské ryby. Ak nie je v akváriu dostatok rias, je nutné ho denne prikrmovať zelenú potravou (šalát, špenát, brokolica ...). Nedostatok kvalitnej potravy má väčšinou za následok ochorenie tejto rybky. Pohlavie: Ťažko rozlíšiteľné. Vysoká chrbtová plutva pripomína plachtu. V mladosti je žltý a môže sa pomýliť s Bodlokom žltým. Ako dospieva, jeho sfarbenie tmavne, až na biele ostne po oboch stranách chvostového nástavca. Jeho hnedé telo je posiate miniatúrnymi bodkami. Zuby v malej tlame používa k okusovaniu rias a pojedaniu planktónu. Odchov: V bežných akváriách sa odchov nedarí. Znášanlivosť: Neznášanlivá k vlastnému druhu. Hodí sa pre viac-druhové veľké akvária. Chovať v rámci svojho druhu možno len samostatne. Charakteristika: Pozor na jedovaté tŕne, môže nimi spôsobiť veľmi bolestivé zranenie. Je potrebné zabezpečiť čistú vodu a kvalitnú filtráciu (stály prúd vody v akváriu) a dostatok potrebnej potravy. Je to vytrvalá ryba. Je potrebné ju vypustiť do dobre zabehnutého akvária, bez škodlivých látok, inak spravidla hynie. Pozor na prípravky s obsahom medií, vrátane liekov. Potrebuje viac miesta pre plávanie, preto sa hodí skôr do väčších akvárií. Bodlok vie rýchlo meniť intenzitu svojho zafarbenie podľa momentálneho stresu a nálady. Zdravý bodlok je neustále čulý, vytrvalo pláva a hľadá potravu. Ako úkryt mu slúžia jaskyne z kameňov. Jasné sfarbenie ukazuje na dobrý zdravotný stav.

Parametre

SkladomZobraziť len skladom
  • Labroides Dimidiatus

    Labroides Dimidiatus má na útesoch nezastupiteľnú úlohu.Jedná sa asi o najznámejšie čistiace ryby, ktoré si zriaďujú čistiace stanice po celej indopacifickej oblasti.